Dane pokazują, że ilość posiadanych przez mniejsze podmioty BTC Bitcoinów wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat, podczas gdy u wielorybów BTC w tym samym okresie ich udziały znacznie się zmniejszyły.

Według firmy analitycznej Glassnode, od czerwca 2015 roku procent podaży Bitcoinów w posiadaniu podmiotów z 10 BTC lub mniej wzrósł z 5,1% do 13,8%, podczas gdy podmioty ze 100 do 100.000 BTC – potocznie nazywane wielorybami – zmniejszyły swoje udziały w Bitcoinach z 62,9% do 49,8%.
Liczba ta sugeruje, że wraz z dojrzewaniem i wzrostem adopcji Bitcoin Rush, krypto waluta staje się również coraz bardziej zdecentralizowana, ponieważ wieloryby i duzi inwestorzy stają się mniej dominujący na rynku. Spadek procentowego udziału wielorybów w BTC można prawdopodobnie przypisać nieaktywnym portfelom, ponieważ wczesni nabywcy z łatwością wydobyli 50 BTC na blok, ale wielu z nich stało się nieaktywnych.

Pomimo braku aktywności, niektórzy z nich nadal zwracają uwagę na rynek. Jak poinformował CryptoGlobe na początku tego roku, wczesny górnik Bitcoin podpisał wiadomość na Bitcoin blockchain z ponad 140 różnych portfeli, nazywając samozwańczego Satoshi Nakamoto Craig Wright „kłamcą i oszustem“ i podpisując się z „wszyscy jesteśmy Satoshi“.

W swoim raporcie, Glassnode wskazał, że „kontrola nad dostawami Bitcoin’a stale przesuwa się w kierunku mniejszych podmiotów.“ Około 18,6 miliona BTC jest dziś w obiegu, z 21 milionów Bitcoinów, które kiedykolwiek zostaną wyemitowane. Szacuje się, że stracono 4 miliony monet.

Bitcoin wieloryby, warto zauważyć, że w przeszłości były oskarżane o manipulowanie rynkiem poprzez różne taktyki, które obejmują handel pralkami, pompami i zrzutami, i więcej.
W raporcie opublikowanym w czerwcu, Glassnode ujawnił, że liczba wielorybów BTC z ponad 1000 monet w portfelu wzrosła do 1 882, z około 1 650 w styczniu. Średnie saldo każdego z wielorybów spadło w tym okresie, tak bardzo, że wieloryby BTC posiadają obecnie średnio mniej niż w roku 2016.

Comments are closed.